• stadion_1000px.jpg
  • slider3.jpg
  • slider2.jpg
  • slider1.jpg
  • parkwodny_1000px.jpg
  • lodowisko_1000px.jpg
  • hostel_1000px.jpg

ulotka na temat zasad higieny na pływalni, grafika człowiek pod prysznicem

Technologia uzdatniania wody, w tym rodzaj i stężenie stosowanego środka dezynfekcyjnego mają wpływ na jakość wody i warunki sanitarno-higieniczne na basenach. Ale czystość wody w łomżyńskich pływalniach zależy także od każdego z nas!

 

Główny Inspektorat Sanitarny opracował wytyczne, dzięki którym na basenach ma być zdrowiej i bezpieczniej. Wytyczne powstały w oparciu o zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i określają wymagania oraz zakres prowadzonych badań jakości wody na pływalniach, jak również wskazują wymagane warunki sanitarno-higieniczne w tych obiektach.

 

Przede wszystkim pamiętajmy, że wstęp na basen zakazany jest dla osób z przeciwwskazaniami lekarskimi, osób których schorzenia mogą być niebezpieczne dla innych użytkowników, chorych z upławami, z otwartymi ranami i stanami zapalnymi skóry, plastrami i bandażami na ciele oraz których stan higieny odbiega od ogólnie przyjętych norm. Jeśli czujesz, że łapie ciebie przeziębienie lub twoje dziecko skarży się na ból brzucha - wizytę na basenie koniecznie przełóż na inny termin. Postępując odpowiedzialnie zadbasz także o zdrowie i samopoczucie innych użytkowników! 

 

Do wody nie wchodzimy w makijażu. Jeśli masz pod opieką dzieci upewnij się, czy nie czują potrzeby skorzystania z toalety. Nie od dziś wiadomo, że na powierzchni skóry gromadzą się zanieczyszczenia. Bezwzględnie każda osoba przed wejściem do hali basenowej powinna dokładnie umyć się mydłem i spłukać pod natryskiem - najlepiej bez kostiumów kąpielowych. Myjąc skórę przed wejściem do wody, zmywamy z siebie mikroorganizmy, które wchodząc w reakcję z chlorem zawartym w wodzie basenowej tworzą związki, które mogą podrażnić skórę.

 

Obecnie chlorowanie jest najczęstszą oraz najskuteczniejszą metodą oczyszczania i niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych w wodzie. Zarówno w Parku Wodnym jak i na Pływalni system monitorujący czystość wody w basenie na bieżąco rejestruje poziom zanieczyszczenia i automatycznie zwiększa podawanie środków niezbędnych do jej oczyszczenia kiedy zachodzi taka potrzeba. Środki dezynfekujące wysuszają zarówno skórę jak i włosy, dlatego ważne jest zmycie z siebie chloru po pobycie na pływalni. Mimo, iż nie ma takiego obowiązku na basenie rekreacyjnym również warto nałożyć czepek, dzięki któremu we włosy wnika mniej chemii basenowej.

 

Poruszając się po strefie mokrej zawsze zakładaj klapki basenowe na stopy. Wchodząc do sauny pamiętaj o zdjęciu klapek, ale siadając pod każdą część ciała mającą styczność z deskami, w tym stopy, musisz podłożyć ręcznik. Zanim po saunie skorzystasz z innych atrakcji wodnych pamiętaj o umyciu ciała z potu wydalonego przez twój organizm!

 

W interesie nas wszystkich jest świadomość, że jakość wody basenowej zależy także od nas samych. Chlor wysusza skórę, może powodować alergie, podrażnienia oczu... Pamiętajmy, że im więcej osób zadba o higienę, tym mniej chloru na pływalni i czystsza woda!

 

Kampania informacyjna Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży ma na celu pogłębienie wiedzy użytkowników Pływalni i Parku Wodnego na to, jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma przestrzeganie zasad higieny.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

PŁYWALNIA


ILOŚĆ OSÓB:  39

PARK WODNY

ILOŚĆ OSÓB:  118

NASZE LIGI

Zapisz

Zapisz