• stadion_1000px.jpg
  • slider3.jpg
  • slider2.jpg
  • slider1.jpg
  • parkwodny_1000px.jpg
  • lodowisko_1000px.jpg
  • hostel_1000px.jpg

plakat zachęcający do udziału w Regionalnym Dniu Folkloru 28 września na łomżyńskich bulwarach, grafika kwiaty

Łomża szykuje się na niezwykłe wydarzenie! W niedzielę 28 września nadnarwiańskie bulwary przy ul. Żydowskiej 10 wypełnią się muzyką, tańcem, zapachem regionalnych potraw i kolorami ludowego rękodzieła. Wszystko za sprawą pierwszego Łomżyńskiego Dnia Folkloru, organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wydarzenie potrwa od godziny 11:00 do 18:00 i będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów – zarówno dla mieszkańców miasta, jak i całego regionu.

Muzyka i taniec – tradycja na scenie

Na scenie pojawią się wspaniałe zespoły folklorystyczne, które zdobywały liczne nagrody w prestiżowych konkursach i festiwalach w Polsce. Ich występy to nie tylko pokaz muzyki i tańca, ale również autentyczne spotkanie z żywą kulturą ludową, w której każdy element – od stroju po brzmienie instrumentów – niesie ze sobą historię.

 

Wyjątkowym punktem programu będzie także gadka kurpiowska – tradycyjna forma opowiadania charakterystyczna dla Kurpiów. To rodzaj barwnej gawędy, pełnej humoru, przysłów, a czasem także żartobliwych przytyków. Gadka kurpiowska od lat jest ważnym elementem lokalnej tożsamości, a jej żywy język i obrazowe porównania sprawiają, że słuchacze przenoszą się w świat dawnych obyczajów i codziennych trosk mieszkańców wsi.

Smaki podlaskiej wsi

Teren przy bulwarach zamieni się w tętniącą życiem strefę sprzedażową, gdzie Koła Gospodyń Wiejskich uraczą odwiedzających swoimi specjałami. Na stołach zagoszczą m.in. świeże, gorące kartacze, kartoflaki, fafernuchy, kozy, świeżynka, sery podpuszczkowe, przetwory wekowane, a nawet tradycyjne piwo jałowcowe! Każdy, kto ceni prawdziwy smak podlaskiej kuchni, znajdzie tu coś dla siebie.

Rękodzieło i sztuka ludowa

Nie zabraknie też stoisk rękodzielników, którzy zaprezentują swoje dzieła: koronkowe obrusy, aniołki, wycinanki, bukiety i koszyczki z lawendy czy kwiaty z bibuły. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia świeczek i papieru czerpanego. Szczególną atrakcją będzie występ pana Andrzeja Banacha ze Zbójnej, który pokaże, jak powstają drewniane kapliczki i na żywo wyrzeźbi postacie oraz zwierzęta z kory.

 

Wśród artystów znajdą się także osoby o renomie międzynarodowej – jak pani Apolonia Nowak, odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, której prace twórcze można oglądać w muzeach na całym świecie.

Folklor dla całych rodzin

Łomżyński Dzień Folkloru to wydarzenie dla każdego – od najmłodszych po dorosłych. Dzieci będą mogły poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach, wziąć udział w konkurencjach sportowych takich jak przeciąganie liny czy skoki w worku oraz przejechać się kucykiem, a dorośli spróbują swoich sił w jeździe konnej. Niezwykłą atrakcją będzie pokaz łucznictwa konnego w wykonaniu Horsehill z Łomży.

 

W wydarzeniu udział wezmą również zwierzęta z Agroturystyki Mały Osik oraz Milimali Zoo, które na pewno przyciągną uwagę nie tylko najmłodszych.

Program występów na scenie

11:00

Oficjalne rozpoczęcie

11:10

Występy zespołów:

Kapela na dwa i na trzy z Nowogrodu, Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Jagódki z Nowogrodu, Marcelina Piątek - gadka kurpiowska, Jarzębina Szumowo

13:10

Pokaz łucznictwa konnego Horsehill

13:30

Występy zespołów:

Folkowe Babeczki, Zespół folklorystyczny Turoślanie, Jakub Stachelek – gadka kurpiowska, Miastkowskie Słowiko-Wrony, Zespół Śpiewaczy z Kuzi - Koło Gospodyń Wiejskich, - gadka kurpiowska, Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Klub Seniora „Srebrni”, Kapela Gminy Łomża, Laskowianki, Zamberwsi, Projekt Artystyczny Meandry

18:00

Zakończenie

 

Już teraz warto zajrzeć na nasz fanpage MOSiR Łomża na Facebooku!

Stopniowo będziemy tam odkrywać przed Wami to, co czeka na Regionalnym Dniu Folkloru w poszczególnych strefach tematycznych.

 

UWAGA: Na czas wydarzenia ulica Żydowska będzie zamknięta dla ruchu – od zjazdu z ul. Rybaki w kierunku ronda przy porcie. Dla uczestników przygotowaliśmy specjalny parking, na który wjazd możliwy będzie od ul. Rybaki w ul. Żydowską. Zachęcamy również do korzystania z parkingu przy muszli koncertowej, dostępnego od strony ul. Rybaki.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

PŁYWALNIA


ILOŚĆ OSÓB:  0

PARK WODNY

ILOŚĆ OSÓB:  0

NASZE LIGI

Zapisz

Zapisz